KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 3328261
*
nr 332 8261
Gouache
T.Daum, 1942, New Yorks inlopp, 45 x 38, båtar & flygplan
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 oktober 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/10 13:31:36
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar & flygplan daum gouache new yorks inlopp täckfärg vattenfärg
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:27
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:46
-
3100 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, "Talli..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:16
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58
-
9209 Akvareller
2 st, Oidentifierad konstnär. "Ringsjön". Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:52
-
9349 Akvareller
4 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:00
*
Gouache
nr 332 8261
Gouache
T.Daum, 1942, New Yorks inlopp, 45 x 38, båtar & flygplan
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 18 oktober 2004 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/10 13:31:36 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller båtar & flygplan daum gouache new yorks inlopp täckfärg vattenfärg
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:27 -
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol. Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:46 -
3100 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, "Talli..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:16
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 20:58 -
9209 Akvareller
2 st, Oidentifierad konstnär. "Ringsjön". Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:52 -
9349 Akvareller
4 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signer..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 18:00